- Wykorzystaj statyw, do telefonu też możemy taki dokupić, te małe to kwestia naprawdę groszowa. Posłuży wam na wiele sesji, a jednocześnie podniesie ich jakość, więc myślę, że warto zainwestować.
- Jeśli jesteś totalnym amatorem i chcesz mieć pewność na dobre zdjęcie, trzymaj się trój podziału. Telefony mają funkcję, że siatkę trójpodziału możesz mieć w podglądzie. Punkty łączenia kwadratów, to te mocne punkty w których powinien znaleźć się kluczowy element zdjęcia. Wykorzystaj również klasyczny punkt centralny.
- Zadbaj o dobre oświetlenie. Stań w stronę światła. Coraz bardziej popularne są lampy pierścieniowe. Do telefonów również takie powstały, ja za swoją zapłaciłam 15 zł z dostawą. Więc to kolejna groszowa kwestia, która poprawi Twoje zdjęcia. Owszem nie oświetli sylwetki w plenerze, jednak do zdjęcia twarzy i produktów nada się idealnie. Nie spłaszczy zdjęcia tak, jak lampa wbudowana.
- Unikaj zdjęć pod kątem, szczególnie kiedy fotografujesz ludzi lub krajobrazy. Uczono mnie zawsze, że zdjęcia pod kontem nadają dynamiki. Robiąc zdjęcie pod kontem wszystko jest dynamiczne, trwa, dom, niebo, ty, można pogubić się w tym szaleństwie.
- Unikaj aplikacji do robienia zdjęć. Na rynku jest wiele dostępnych aplikacji, gdzie możemy zrobić już zdjęcie z filtrem, znaczeniem, kolorystyką. Często nieświadomie zjadają nam jakość tego zdjęcia, dlatego moim zdaniem lepiej zrobić zdjęcie aparatem wbudowanym, a dopiero później poddać go postprodukcji.
- Przed zdjęciem wyczyść obiektyw (tak dla przypomnienia) i staraj się robić zdjęcia 1:1. Staraj się uchwycić obraz od razu, bez późniejszego przycinania. Przycinając zmniejszasz jakość zdjęcia.
Aparaty w telefonach są coraz lepsze, jednak ich matryca różni się od tej wbudowanej w profesjonalny aparat. Choć kilka reguł się powtarza i na końcu zrobię kilka ogólnych trików. Aparat daje nam większe możliwości i pole do popisu. Nie tylko jakość się różni, ale również ustawienia. Dla wielu czarna magia, ale po opanowaniu wszystkiego to czysta przyjemność
- Podobnie jak wcześniej wykorzystaj trójpodział (również możliwość ustawienia siatki w podglądzie) oraz element świetlny. W dobrym świetle łatwiej zadbać o dobrej jakości i poprawne zdjęcie. Tutaj również staraj unikac się zdjęć pod kontem. Kurczę, mogłam te trzy elementy dać jako wspólne.
- Staraj się nie robić zdjęcia w pełni automatycznie. Na początek zacznij od zdjęć w pół automacie, gdzie dostosowujesz tylko przesłonę lub czas naświetlania. Takich obrazków bądź filmów w sieci jest pełno, zainteresuj się tematem. Automatyka nie zawsze daj nam efekt o taki jaki nam chodziło, często zdjęcie jest poprawne jednak bez klimatu.
- Staraj się nie ostrzyć ręcznie, szczególnie na początku, kiedy nie masz wprawy. Drobny ruch ręką i Twoje zdjęcie będzie nie ostre. Pamiętaj, że podgląd w aparacie często różni się od tego, co zobaczymy na komputerze. Po pierwsze jest mniejszy, przez co nie widać tak nieostrych punktów, po drugie często zmienia kolorystykę.
- Unikaj lampy błyskowej wbudowanej, no chyba że posiadasz do niej nakładkę. Ostre światło na wprost po prostu spłaszczy efekt.
Aparat to skomplikowany przyjaciel i nie chciałam wchodzić z nim w szczegóły, więc skupiłam się na ogólnych stwierdzeniach, pewnie części znanych. Fotografia jednak niesie za sobą wiele zasad i kluczowych wskazówek, nie patrząc na to czym fotografujesz. Więc na koniec, bardziej w formie ciekawostek, niż teoretycznych wyznaczników kilka owych zasad.
- Użyj łokcia jako statywu, kiedy nie posiadamy przy sobie statywu, ręce trzęsą nam się ze strachu, czas naświetlania jest za długi, użyj łokcia jako stabilizatora.
- Poznaj swój sprzęt, nie bój się pozmieniać ustawień, przepatrzeć funkcji, dobry fotogoraf zna swój sprzęt.
- Rób zdjęcia, jedne wyjdą inne nie, trening czyni mistrza.
- Aparat lubi światło, jednak to cień jest bezpieczny ponieważ nie tworzą się wtedy trudne cienie.
Wolę używać aparatu, ale telefon częściej mam pod ręką, szczególnie gdy chcę zrobić jakieś szybkie zdjęcia. Muszę sobie włączyć siatkę w aparacie.
OdpowiedzUsuńZdjęcia robię zarówno telefonem jak i aparatem. Choć do profesjonalizmu daleka droga... lubię tak po prostu robić zdjęcia; to bardzo relaksujące i inspirujące zajęcie :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie!
Fajny post. Ja aparatu niestety nie mam i wszystkie fotki robie telefonem
OdpowiedzUsuńJa dużo zdjęć na co dzień robię telefonem ale gdy chcę bardzo duże przybliżenie np kwiatów. Tu już posługuję się lustrzanką :D Ostatnio trochę eksperymentowałam z aparatem więc podpisuję się że trening czyni mistrza :D
OdpowiedzUsuńby-tala.blogspot.com
Statyw- to to, czego potrzebuję :) Ostatnio myślę nad zakupem nowego aparatu z funkcją nagrywania, mam chęć pomontować filmiki, a'la teledyski itp :)
OdpowiedzUsuńChętnie poczytałabym tu takie posty typowo fotograficzne!
http://live-telepathically.blogspot.com/
Dzięki za garść porad 🙂
OdpowiedzUsuńJeśli chodzi o zdjęcia-tylko aparat 😉
Owszem zdarza mi się robić zdjęcia telefonem, jednak jakoś inaczej one wyglądają gdy robię je aparatem-lepiej 🙂
Pozdrawiam
Lili
Świetny wpis, bardzo, bardzo mi pomógł :) Ja chciałabym zainwestować w aparat... ale obecnie mam inne wydatki, więc muszę radzić sobie telefonem. Chyba czas go poznać, sprawdzić wszystkie możliwe opcje i przede wszystkim zacząć z nim pracować i więcej ćwiczyć :) Być może niedługo będę bardziej zadowolona z efektów :D
OdpowiedzUsuńPozdrawiam ciepło ♡
Obecnie robię zdjęcia telefonem. ;)
OdpowiedzUsuńDla mnie podstawa to czysty obiektyw i dobre oświetlenie. Zdjęcia wykonuję telefonem. ;)
OdpowiedzUsuńZdjęcia zazwyczaj robię telefonem i aparatem, te na bloga robię zazwyczaj aparatem. Cenny poradnik!
OdpowiedzUsuńPozdrawiam Weronika S.
pasjeweroniki.blogspot.com
ja zawsze telefonem ;)
OdpowiedzUsuńwww.wkrotkichzdaniach.pl
Kiedyś nie wyobrażałam sobie robić zdjęć telefonem, ale od kiedy zmieniłam go na lepszy model coraz częściej po niego sięgam przy fotografowaniu. Mimo wszystko wolę moje Nikony, ale nie zawsze mam je pod ręką :)
OdpowiedzUsuńŚwietny post i wartościowe rady :) ja obecnie wszystkie zdjęcia robię telefonem ale planuje niedługo kupić aparat i myślałam właśnie o takim nikonie d7100 :) mam już dwa obiektywy od mojego starego Nikona, które na pewno będą pasowały :)
OdpowiedzUsuńOsobiście polecam, pracuję na nim drugi rok i jestem z niego naprawdę zadowolona :)
UsuńRatujesz mi życie z tymi zdjęciami! hahah
OdpowiedzUsuńJa ostatnio wróciłam do pisania, więc zapraszam do mnie
VANILOVE ♥ <------ klik
Estou de passagem, mas vou
OdpowiedzUsuńdeixar o meu abraço e um
beijo e te dizer que estou
seguindo o seu blog. Se achar
que eu mereço, siga o meu também.
Ja swoje zdjęcia zawsze robię telefonem :) Świetny poradnik, szczególnie przyda mi się ten z łokciem jako statyw! :D
OdpowiedzUsuńTelefonu używam tylko, kiedy nie mam pod ręką lustrzanki lub po prostu jest to luźne zdjęcie dla bliskich osób. Ja również widzę ogromną różnicę i nie przepadam za tą z telefonu. Większość trików znam, ale zaciekawiłaś mnie z tą nakładką na lampę. Ja mam Nikona D5300, jakie polecasz? O obiektywach też bym chętnie poczytała, jeśli miałabyś ochotę jakoś je rozpisać. Mam jeden na oku, ale nie jestem pewna, czy to odpowiedni wybór do blogowych zdjęć. :) Super, że dzielisz się swoją wiedzą. 🌼
OdpowiedzUsuńJa teraz wymieniłam swojego nikona na canon eos 80d i jestem wprost zachwycona ;) telefonem robie tylko selfie lub fotografuje, gdy lustrzanki nie ma w pobliżu
OdpowiedzUsuńA to zależy raz robię zdjęcia telefonem raz aparatem :D
OdpowiedzUsuńSuper wpis :D
https://freshisyummy.blogspot.com/2020/04/wasabi.html
Ciesze się, że trafiłam na Twój blog. Teraz będę wiedzieć jak robić dobre zdjęcia! :D Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na kolejny post ;)
OdpowiedzUsuńhttps://luxjulia.blogspot.com/
Mi rendo conto che questa è un'arte e il designer ha molto talento.
OdpowiedzUsuńCotton Mask
Cotton Mask
:)
OdpowiedzUsuńBardzo dobry aparat ta ten model telefonu https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/samsung-galaxy-note-20-specyfikacja Zapzonaj się tym artykułem i pomyśl o zakupie Samsunga Galaxy Note 20. Według mnie to jeden z lepszych modeli tej firmy.
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis
OdpowiedzUsuń