Od czego bolą mnie oczy? - fotoporadnik


Każdy z nas popełnia błędy, jedne zdjęcia się udają inne nie, jedne błędy są niezauważalne od innych bolą oczy. I ja dziś o tych błędach. Zebrałam dla was kilka sytuacji, wskazówek na które trzeba uważać. Z ciekawostek życiowych, dodam, że mam już zrealizowane dwie sesje, więc myślę, że w najbliższym czasie pojawi się odskocznia od moich amatorskich porad i wpadnie kilka fotograficznych wpisów, tak jak ostatni. Na wstępie dodam, że wpis jest oparty na mojej wiedzy, a ja ekspertem nie jestem

zdjęcie wykonane w trybie automatycznym/ ISO250  17mm  f 3.5  1/20s - spokojnie można było podbić iso, zmniejszyć przesłonę a wydłużyć czas. 
Gdzie ciąć, a gdzie nie. Poradnik jak kadrować w fotografii ...1. Myśl, że automatyka jest najlepsze i sama dopasuje parametry. Może i dopasuje ale nie koniecznie spełni nasze oczekiwania. Ustawi parametry tak by zdjęcie było jasne, ale nie weźmie pod uwagę że zdjęcie może okazać się poruszone lub zatraci inne parametry. Dużo lepszym rozwiązaniem jest pobawić się ustawieniami, zdjęcie wyszło za ciemne, drugie za jasne. Zrób kilka z różnymi parametrami a później wybierz najlepsze. Myślę, że na początku nie będziecie mieć sytuacji w sekundzie.

2. Złe kadrowanie, mówiłam wam ostatnio o trójpodziale, płynącej wodzie. Dziś przyczepie się kadrowania postaci. Jak nie kadrować człowieka w złych miejscach mianowicie, nie ucinamy butów, palców, ręki wzdłuż. Najlepiej kadrować na wysokości stawów. Niżej zamieszczam obrazek gdzie zielone linie oznaczają, że można a czerwone, że nie. Oczywiście ten czubek głowy to kwestia sporna i zależy od sytuacji. Podobnie jest z kadrowaniem budynków czy obiektów. Występują miejsca w których nie należy ich ucinać.  Ponieważ powoduje to, że zdjęcie  zaczyna wygadać śmiesznie. Patrząc na nie, mamy poczucie, że coś jest nie tak, jakiegoś elementu brakuje.


Moje ulubione pod skosem, tak też nie robimy.
3. Fotografowanie małych obiektów z góry. To po części związane jest również z kadrowaniem. Teoretycznie obiekty niższe, głównie jednak dzieci  powinniśmy fotografować z ich poziomu. Więc jeśli robimy zdjęcie dzieciom, nie bójmy się kucnąć czy przyklęknąć do ich poziomu. Dzięki temu złapiesz inną perspektywę, a zdjęcie wyjdzie lepsze.

4.Błyskanie lampą na wprost. W tym momencie nie tylko mnie będą boleć oczy a również modeli. Po pierwsze spłaszcza zdjęcie, przez co jest nienaturalne, powstają brzydkie cienie i wszystko jest takie klapnięte. Jeśli korzystasz z lampy zewnętrznej w aparacie ustaw ją do góry, Jeśli korzystasz z wbudowanej lapy i koniecznie musisz jej użyć, przysłoń ją jedną lub dwoma warstwami (zależy od chusteczki) chusteczką jednorazową. Pozwoli na zmiękczenie efektu.

Zastosowanie lampy na wprost spowodowało, że twarz wygląda na nieświeżą, pojawiły się brzydkie cienie. W innych zdjęciach światło było odbijane od sufitu. 

5. Nieogarnięte tło. Piękne graffiti, budynek, cokolwiek a wokół pełno śmieci?  Podnieś je i wywal, pamiętaj, że zdjęcie to nie tylko model, czy obiekt ale również otoczenie wokół niego. Chcesz zrobić zdjęcie widoku w tle jest jedna osoba, poczekaj aż przejdzie. Zwróć uwagę czy w każde nie ma koszy na śmieci czy innych elementów, które nie będą pasować.


6. To się ogarnie. Może ten podpunkt nie należy samych zdjęć, a bardziej podejścia do nich. Jeśli zdjęcie już na podglądzie wygląda dobrze, to będzie ono później po obróbce wyglądać dobrze. Jeśli podejdziesz do zdjęć, na zasadzie zrobić aby zrobić resztę ogarnie się w programie, to nie gwarantuje satysfakcji z efektów. Zwłaszcza, jeśli jesteś na początku przygody i nie jesteś mistrzem graficznym. Dużo lepszym pomysłem jest dopracowanie kadru, wszystkiego jeszcze z czasu kiedy fotografujemy niż później męczyć się w programach.


Jestem ciekawa czy dodalibyście coś jeszcze do tej listy?
Albo co wam przeszkadza w zdjęciach? 

CONVERSATION

19 Comments:

  1. Przyznam, że nie wiem co można dodać bo słaby ze mnie fotograf. Kilka lat temu kupiłam lustrzankę i dwa obiektywy wówczas "ogarnełam", co nie co temat kadrowania i bawiłam się parametrami. Teraz niestety od kiedy wyprowadziłam się do UK, aparat został w domu i muszę się posiłkować telefonem:( Czekam kiedy w końcu otworzą granicę, żeby mogła z powrotem zabrać swoją zabawkę:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gdzieś słyszałam, ze ma się t stać na przełomie czerwiec lipie, wiec już nie tak długo :)

      Usuń
  2. Fajne fotki. Mnie ostatnio boli mnie pod brzuchem.
    Pozdrawiam i zapraszam na nowy post :) jusinx.blogspot.com.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ooo bardzo przydatny post dla początkujących osób w fotografii, nawet tej amatorskiej. Ja osobiście już te kwestie znam :)

    zofia-adam.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo merytoryczny i dobry tekst. Sama juz poznalam te zagadnienia, ale mysle ze dla poczatkujacych adeptow fotografii to cenna wiedza :D

    OdpowiedzUsuń
  5. Też uważam, że warto zadbać o dobrą jakość i wygląd zdjęcia już na etapie fotografowania. Program graficzny za wiele nie da, jeśli zdjęcie będzie słabe.
    Bardzo fajnie podeszłaś do tematu. ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Dziękuję za rady! Moim dużym błędem jest wieczny bałagan za mną, kiedy robie sobie selfie w domu xD Nie wiem, jakie jeszcze uwagi mogłabym dać, zazwyczaj nie skupiam się aż tak bardzo na zdjęciach.

    Miłego wieczoru!

    OdpowiedzUsuń
  7. Świetne porady. Pamietam jak kiedyś mama mi zawsze robiła zdjęcia od góry i zawsze byłam zła i trzeba było poprawiać :D

    OdpowiedzUsuń
  8. Kurczę ja samo też do tej pory eksperymentuje. Często przeglądam zdjęcia nawet sprzed kilku tygodni i pukam się w głowę jak mogło mi się podobać coś takiego. lUBIĘ tu zaglądać bo przynajmniej chociaż trochę minimalizuję swoje błędy :D
    by-tala.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  9. Thank you the great tips!

    Would you like to become blogger friends? 👧👧 I follow you, you can find me here:
    Shades of Silvie

    Have a lovely day, darling! 🌷

    OdpowiedzUsuń
  10. Myśle że Twój wpis bardzo przyda się osobom zaczynającym przygodę z fotografią :)

    OdpowiedzUsuń
  11. W zdjęciach najbardziej przeszkadza mi lampa błyskowa - zdecydowanie tego nie lubię :D
    Bardzo przydatne porady :D Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  12. Ciekawy poradnik, bardzo ładne zdjęcia! :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Very beautiful! 👌👌👌 You look great! 🌈🌈🌈

    OdpowiedzUsuń
  14. mi najbardziej w zdjęciach przeszkadza jak ludzie je dodają, a ich jakoś nie jest nawet zbliżona minimalnie do dobrej albo przesadzą z filtrami.
    bardzo dobre porady, nie zdawałam sobie sprawy, że lampa aż tak może wpłynąć na naszą twarz.
    Pozdrawiam, https://wyjasnij-mi.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  15. 6 podpunkt tak naprawdę najbardziej mnie zaciekawił. Nigdy nie patrzyłam na podgląd aparatu aż tak optymistycznie, bo wiadomo, później na komputerze totalnie inaczej się to prezentuje, ale może i rzeczywiście później to tylko kwestia obróbki. Mnie niestety często wiele fajnych ujęć, które fajnie wyglądały w podglądzie, rozczarowują przy komputerze, ale może wystarczy dać im szansę i trochę popoprawiać. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pogląd zawodzi ale najczęściej pod względem ostrości lub kolorystyki, jednak kadr i to co w nim się znajduje daje już nam jakiś obraz tego co możemy otrzymać na komputerze

      Usuń
  16. Un tale sfondo sembra fantastico nella foto;): D.
    Women's Sleepwear Sets

    OdpowiedzUsuń
  17. Myślę, że to bardzo dobre, podstawowe rady. Nie lubię używać lampy błyskowej, zdjęcia zazwyczaj wychodzą po prostu nieestetcznie prześwietlone, ale to pewnie też kwestia lampy.

    OdpowiedzUsuń

Jeden komentarz to jeden uśmiech
Jedna obserwacja to kolejny uśmiech
Więc dziękuje Ci, że cały dzień mogę chodzić uśmiechnięta
Nominacji do Tag`ów i LBA nie przyjmuję.